EkoSistem, 1 Ocak 2011 tarihinde uygulanmaya başlayan yasa gereğince Ömrünü Tamamlamış Araç(ÖTA) ve araç bakımlarından çıkan parçaların toplanması ve geri dönüşümü alanında faaliyet göstermektedir. ÖTA ların teslim noktalarına yönlendirilmesi, aracın teslim noktasından merkeze getirilmesi ve geri dönüşümü süreçlerini Hurda Parça Takip Sistemi yazılımımız aracılığı ile takip etmedir. Firmanın ikinci alanı olan araç parçalarının toplanması, raporlanması ve geri dönüşüme kazandırılması ise Hurda Parça Takip Sistemi’nin güçlü olduğu diğer alandır. Aşağıda Hurda Parça Takip Sistemi’nin modülleri ve işlerliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Hurda Parça Takip Sistemi iş sürecini hızlandırmak, kullanıcılar arası irtibatı artırmak amacı ile özel geliştirilmiş mesajlaşma sistemi bulunmaktadır. Mesajlaşma istenir dosya içerisinden istenir ise dosyadan bağımsız şekilde yapılabilinir. Raporlama modülünde istenilen kolonlar belirlendikten sonra raporlanacak kriterler belirtildikten sonra detaylı rapor alınabileceği gibi raporlar excele de aktarılabilinmektedir.

MERKEZ MODÜLÜ

Hurda Parça Takip Sistemi’nin tüm iş sürecinin takip ediliği, raporlandığı ve yönetildiği modüldür. ÖTA konusunda teslim noktası bazında toplanan araçları raporlamakta ve merkeze çekim işlemindeki süreci yönetebilmektedir. İade Parça modülü; parça toplayan iadecilerin, servislerin, parçaların, sigorta şirketlerinin yönetildiği modüldür. Merkez modülü; sigorta şirketi, il, araç markası gibi kilit noktaların tanımlarını yaparak sigortra şirketinden gelen parça tanımlarını otomatik iadecilere atayabilmektedir. Günlük, haftalık, aylık, yıllık iadeci, sigorta şirketi, marka bazında performans raporları oluşturarak işleyişe gerektiği noktalarda müdahale edebilmektedir.

İADECİ MODÜLÜ

Hurda Parça Takip Sistemi yazılımında kendilerine otomatik atanan dosyaları takip eden, parçaların bulunduğu servisten parçaların alınması ve alınan / alınmayan / değersiz parça durumlarını sisteme bildiren modüldür iadeci modülü.Günlük iadeci üzerine atanan dosyaların takibini ve dosya kapanana kadar belli dönemlerde uyarılarını (e.posta, sistem mesajı) yöneterek Hurda Parça Takip Sistemi kullanıcılarının iş yükünü olabildiğince azaltmaktadır.

TABLET MODÜLÜ

Sürecin en önemli parçasını oluşturan sahada(servis, ÖTA toplama, bayi noktaları) Hurda Parça Takip Sistemi yazılımının daha rahat kullanılabilinmesi, veri alışverişinin sağlanması amacı ile tablet modülümüz kullanılmaktadır. İadecilerin servislerde parçaları toplaması, merkeze verileri anlık iletmesi ve merkez-iadeci arasında iletişimin sistem aracılığı ile yapılması sürecinde tablet modülü çok büyük önem kazanmaktadır.